Dzieci to nasz największy skarb, o który dbamy i pielęgnujemy z najwyższą troską od dnia narodzin. Istotne jest nie tylko właściwe wychowanie czy żywienie, ale również odpowiednia pielęgnacja delikatnych stóp dziecięcych, która polega nie tylko na zabiegach kosmetycznych, ale przede wszystkim na właściwie dobranym obuwiu.

Dziecięce stópki nie są w pełni ukształtowane, wymagają więc obuwia, które nie przeszkodzi im w rozwoju, a w nawet skorygują powstające wady postawy. Odpowiednio dopasowane buciki zapewniają swobodny rozwój stopy, lekkość ruchów, a także elastyczność pracy mięśni już od pierwszych kroczków stawianych przez dziecko, dlatego pozostają kwestią niezwykle ważną.

Nieodpowiednie obuwie przyczynić się może do powstania trwałych zniekształceń kręgosłupa, dlatego tak ważne jest unikanie wysokich obcasów wśród nastolatek.

Przy wyborze butów dla dzieci należy kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim czubek musi być odpowiednio wysoki i szeroki, aby poruszanie palcami nie było utrudnione, a cały but wystarczająco szeroki, aby dziecko mogło swobodnie go założyć. Poza tym stopy dziecięce potrzebują odrobinę swobody. Wierzch i spód buta powinien być elastyczny, aby zapewnić swobodę zginania stawów, a podeszwa antypoślizgowa. Przy zakupie obuwie dziecięcego należy również uwzględnić przewiewność, zdolność do pochłaniania potu, jak również materiał, z którego byt został wykonany, ułatwiający dopasowanie się obuwia do stóp.

Jak wiadomo dzieci są niezwykle żywe i dla prawidłowego rozwoju potrzebują dużo ruchu. Dlatego buty przeznaczone właśnie dla nich muszą zapewnić im także bezpieczeństwo, poprzez usztywnioną część piętową oraz cholewki sięgające poza kostkę, aby zachować stabilność i równowagę ruchów kostki.

Co ważne, nie należy kupować butów dla dziecka „na oko” lub na zasadzie „patyczka”. Dziecko powinno samo przymierzyć i pochodzić w bucikach przed dokonaniem zakupu.

Co oczywiste, każde dziecko marzy o ładnych, kolorowych, ciekawie zdobionych bucikach. Producenci prześcigają się w pomysłach, jak jeszcze przyciągnąć uwagę małych klientów. Tak powstały buciki ze światełkami, zdobione kwiatuszkami, motylkami czy kolorowymi wstążkami.