Buty na zimę mają szczególnie ważne znaczenie. Muszą być one przede wszystkim funkcjonalne. Zima często daje się mocno we znaki, a niskie temperatury, śnieg, oblodzone chodniki i inne niedogodności potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Można to jednak zmienić dobierając właściwe obuwie.

Najczęściej wybieranymi butami na sezon zimowy są kozaki – wysokie, sięgające kolan obuwie wzuwane, choć najczęściej spotykane są te zapinane na zamek błyskawiczny. Mogą się jednak zdarzyć także kozaki sznurowane czy zapinane na klamrę. Jeśli chodzi o obcas, to na pewno każda pani znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – od zupełnie płaskich, do koturn, a nawet szpilek. Wśród nazw zwyczajowych wyróżnia się oficerki, muszkieterki, kowbojki czy tzw. koty – buty studenckie.

Oprócz tak ważnych zagadnień związanych z ochroną przed zimnem i wilgocią, kozaki doskonale wysmuklają nogę, dodają elegancji, gracji i szyku, a także potrafią zakryć wiele niedoskonałości.

Odpowiednie kozaki powinny jednak nie tyle ładnie się prezentować, co muszą być przede wszystkim ciepłe, nieprzemakalne i wyposażone w antypoślizgową podeszwę. Dodatkowo podeszwa musi posiadać dobrą izolację. A jeśli już zdecydujemy się na obcas, musi być on stabilny i wygodny. W warunkach zimowych dobrze byłoby, aby buty były wyposażone w porządne wkładki i ocieplenie.

Długość cholewki pozostaje kwestią gustu. Ważne jednak jest, aby sięgały one za kostki, które w zimie bardzo marzną. Poza tym wysokie cholewki pozwalają chronić staw skokowy, który na oblodzonych chodnikach jest szczególnie narażony na urazy. Pozostają jeszcze kwestie estetyczne – wysokie cholewki doskonale prezentują się zarówno ze spodniami, jak i ze spódnicą o różnej długości, a jak wiadomo, wszystkie panie lubią ładnie wyglądać.

Każda pani powinna posiadać w swojej kolekcji przynajmniej dwie pary kozaczków. Jedne powinny spełniać wszystkie wymienione wyżej standardy, aby mogły służyć podczas codziennego pośpiechu. Drugą parę natomiast, nieco bardziej elegancką, można przeznaczyć na specjalne okazje.

Istotną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja obuwia zimowego. Właściwie pielęgnowane kozaczki mogą służyć nam nawet przez kilka sezonów.